Producenci
Co powiesz na 10% zniżki?
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz od nas specjalny kod rabatowy!
Submit
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Szczegóły znajdziesz w naszej informacji prawnej.

10 sposobów na kreatywne wykorzystanie układanek wkładanek 0
10 sposobów na kreatywne wykorzystanie układanek wkładanek

10 kreatywnych pomysłów na układankę

Myślę, że każde dziecko prędzej czy później będzie miało taką układankę / wkładankę w domu, więc przeczytaj do końca i dowiedz się, jak szybko się nią nie znudzić!

Często jest tak, że gdy dziecko opanuje taką układankę, to ona przestaje mu służyć, bo jest po prostu już za nudna.

Dzisiaj przedstawię Wam 10 pomysłów, jak wykorzystać taką układankę, na troszeczkę inny sposób, tak by zaciekawić nią dziecko na nowo.

Takie układanki są bardzo istotne dla rozwoju manualnego dziecka, ponieważ dziecko musi dopasować dany puzzel i trafić nim w odpowiednie miejsce. Ćwiczymy tutaj także cierpliwość, poza tym szukamy pojęcia „taki sam”.

Bardzo ważna jest również percepcja wzrokowa i odnajdywanie kształtów, czy kojarzenie kształtu z danym otworem i dopasowaniem go. To bardzo ważna umiejętność, jeśli chodzi o przyszłą naukę czytania. A teraz 10 propozycji:

  1. Rozkładamy wszystkie elementy i mówimy do dziecka: znajdź takie zwierzę, które ma długą szyję. Znajdź takie zwierzę, które ma ostre zęby i jest zielone. Ćwiczymy kategoryzację, opisujemy dany element. Maluch musi połączyć kilka cech danego klocka, aby znaleźć ten prawidłowy.
  2. Onomatopeje- np. daj mi to zwierzątko, które robi Muuu, kto to? Krowa!
  3. Prostsza wersja dźwiękowych poleceń jest prośbą: daj mi żyrafę, znajdź małpkę i dopasuj.
  4. Podczas układania, możemy także ćwiczyć motorykę małą, cierpliwość i pobudzić ciekawość. Owińmy dane elementy pewnymi fakturami (folią aluminiową, torebką foliową). Dziecko musi odwinąć dany element i dopiero wtedy go dopasować.
  5. Utrudnione układanie- zmieszanie elementów z różnych układanek- dziecko losuje i układa do danej planszy. To pomysł raczej dla starszych dzieci.
  6. Potrzebujemy: spinacza, gumki recepturki i wędki/ magnesu- elementy owijamy gumką i wkładamy pomiędzy spinacz. Dziecko łowi dany element i dopiero wtedy wkłada odpowiednio.
  7. Do ćwiczenia małych paluszków- klika elementów owijamy gumką- Maluch musi pokonać pewną kombinację i uwolnić klocki. Ćwiczymy palce, koncentrację i skupienie, a przede wszystkim cierpliwość. Dziecko może samo „zapakować” taką paczkę z klockami dla nas.
  8. Sensorycznie- użyjcie suchego makaronu lub innych sypkich przedmiotów w pojemniku, schowajcie pod spód klocki, tak by dziecko mogło je wyłowić i dopasować odpowiednio.
  9. Dla dzieci, które są na etapie czytania- wykorzystując taśmę samoprzylepną, ale matową, piszemy to, co tak naprawdę chcemy, a na klocku to samo, sylaby lub np. wynik działania 😊
  10. Odrysowanie kształtów puzzli na szablonach innych, niż te układanki. Tutaj musimy sprawdzić, czy dany klocek na pewno pasuje do danego szablonu. Możemy pomieszać klocki z danych plansz.

Jeżeli chociaż jeden sposób okazał się dla Was nowy i będziecie chcieli go wypróbować, lub zainspirowałam Was do innych działań, to dajcie o sobie znać. Napiszcie w komentarzu co myślicie o tych pomysłach na układanki / wkładanki 😊

PS: Jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę :)

 postaw kawę

A po więcej informacji, zapraszam Cię na mojego You Tube'a!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl