
Aktywności i zabawy wspomagające czworakowanie.
Pamiętaj o tym!
-kładź dziecko na brzuszku najczęściej jak tylko się da- jeśli tego nie lubi, poszukaj przyczyny (refluks, zaburzone napięcie mięśniowe, zbyt mało doświadczeń tego typu)
-zadbaj o odpowiednią powierzchnię na której leży dziecko (musi być ona stabilna i stawiająca opór) koce i materiałowe maty odpadają
-zadbaj o wygodny strój dziecka- do treningu podnoszenia się w czworaki najlepiej, aby dziecko było w samej pieluszce i koszulce. Jeśli dziecko ma body, sprawdź czy nie ściąga się ono na brzuszku dziecka, kiedy próbuje podnosić się na dłoniach. Przy pełnej pieluszce, między zapięciem body a pieluchą powinien być nadal luz „na dwa palce”.
-zdejmij dziecku skarpetki, praca stóp odrywa ważną rolę w poszukiwaniu równowagi
-nie pionizuj dziecka- wyrzuć skoczki, bujaki, chodziki- wszystko to, co sprawia, że dziecko jest pionizowane czasie, kiedy powinno budować umiejętności z leżenia na płaskiej powierzchni
-układaj zabawki w pewnej odległości, aby dziecko musiało się przemieścić, aby je zdobyć
-układaj zabawki nieco wyżej np. na paczce pieluch, aby dziecko musiało po nie sięgać zmieniając ciężar ciała raz na jedną raz na drugą stronę
-pozwól dziecku doświadczać = upadać
-dostosuj przestrzeń do dziecka, a nie dziecko do przestrzeni- zrezygnuj z ochraniaczy na kolana czy kasków (chyba, że ochraniacze to jedyny sposób na zwiększenie tarcia na śliskiej podłodze)
ZABAWY
- W leżeniu na plecach motywuj dziecko zabawkami unoszonymi nad pępkiem, aby podniosło aktywnie miednicę i wyciągało rączki. Cel: dziecko łączy w symetrii rączki i nóżki, wszystkie cztery kończyny pracują, działa aktywnie koordynacja wzrokowo-ruchowa.
- Zdejmowanie skarpetek- dziecko leżąc na plecach zdejmuje sobie skarpetki.
- Wersja trudniejsza- lewa rączka ściąga skarpetę z prawej nogi i na zmianę.
- Tutaj mogę pomóc skarpetki z grzechotkami, które używamy jako zabawki, a nie skarpetki docelowe.
https://kreatimo.pl/pl/p/Skarpetki-z-grzechotka/246 - Naśladownictwo- dziecko leży na brzuszku a rodzic udaje psa, kota i przemieszcza się wokół dziecka- wydając oczywiście dźwięki.
- Tor przeszkód- niech Twoje udo/ łydka będzie przeszkodą dla dziecka. Motywuj je do przemieszczenia się, aby zdobyło jakąś zabawkę a Twoja noga będzie czymś do pokonania, zobacz jak poradzi sobie dziecko.
- Zabawy na wałku, piłce, aby uaktywnić podpór na dłoniach
- Schody- wspinanie się po schodach- pod kontrolą rodzica
- Zmiana podłoża do pełzania- trawa, piasek, dywan, maty sensoryczne
- Podejmowanie zabaw otwierających dłonie dziecka- zabawy paluszkowe, masażyki.
PS: Jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę :)