Producenci
Co powiesz na 10% zniżki?
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz od nas specjalny kod rabatowy!
Submit
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Szczegóły znajdziesz w naszej informacji prawnej.

GRZECHOTKI, modne czy mądre? 0
GRZECHOTKI, modne czy mądre?

GRZECHOTKI, modne czy mądre?

Dla kogo, jakie wybrać? Czy one coś dają? Co może nas zaniepokoić?

Post dla przyszłych rodziców i rodziców dzieci do 6 miesiąca życia.

 

Śmiem twierdzić, że każdy niemowlak, a nawet noworodek ma w swojej wyprawce jakąś grzechotkę. Utożsamiamy z tym gadżetem malucha i chętnie kupujemy go jako prezent podczas odwiedzin. 

Ale po co są w ogóle grzechotki i czemu służą? Od kiedy zaproponować dziecku grzechotkę?

Grzechotkę dziecko trzyma w rączkach, ale żeby mogło ją trzymać ,to musi wiedzieć, że ma ręce i że te ręce są jego. To następuje około 3 miesiąca życia, kiedy maluszek zaczyna oglądać swoje piąstki, wkładać je do buzi, oglądać paluszki i łączyć rączki ze sobą.

Kiedy opanuje taką umiejętność możemy wtedy zaproponować mu grzechotkę. Wcześniej oczywiście maluch będzie trzymał wsadzoną grzechotkę w dłoni dlatego, że ma aktywny odruch chwytny i zaciśnie na niej piąstkę, ale będzie ona poza wzrokiem dziecka.

 

Jaka grzechotka na początek?

KOLOR

Ustaliliśmy już, że sens używania grzechotek będzie dopiero u dziecka po 3 miesiącu życia bliżej 4 miesiąca.

Nie ma więc uzasadnienia dla tego, aby grzechotki były czarno-białe (mam je w sklepie, bo producenci idą za trendem a rodzice je często wybierają, ale warto pamiętać, że dziecku w wieku 3-4 miesiącu widzi już takie kolory jak czerwony, żółty i niebieski, zielony). Wspomagania rozwoju wzroku polega na dostarczeniu dziecku różnych bodźców zgodnie z rozwojem i możliwościami percepcyjnymi.

Unikajmy grzechotek o pastelowych kolorach- ponieważ dziecko po prostu będzie miało trudności , aby wyodrębnić grzechotkę z tła/otoczenia.

KSZTAŁT

Celem rozwojowym w tym wieku jest łączenie rączek w linii środkowej ciała, czyli rączki zbliżają się do siebie na wysokości klatki piersiowej dziecka. Dlatego na pierwszym etapie warto wybrać takie grzechotki, które można złapać dwoma rączkami. Dzięki temu maluch może ćwiczyć symetrię i nadal w prawidłowej pozycji poznawać przedmiot, który trzyma. https://kreatimo.pl/pl/p/Grzechotka-czarno-biala-kwiatek/518 

Z racji tego, że dążymy, aby maluchy otwierały dłonie, wybierajmy grzechotki, których uchwyty są grubsze. Tutaj może sprawdzić się ringo, https://kreatimo.pl/pl/p/Ringo/352 , które świetnie sprawdza się także jako gryzak (dostępne na www.kreatimo.pl )

Szeroki uchwyt jest istotny w przypadku dziecka z wzmożonym napięciem mięśniowym. Im większa powierzchnia trzymania tym rączka jest bardziej otwarta a mięśnie bardziej rozluźnione. Tutaj sprawdzi się także grzechotka w kształcie jajka https://kreatimo.pl/pl/p/Marakas-jajko/471 czy ptaszka https://kreatimo.pl/pl/p/Grzechotka-z-dzwoneczkiem/416 (dostępne na www.kreatimo.pl)

Około 4-5 miesiąca życia dziecko opanowuje umiejętność przekładania zabawek z rączki do rączki, wtedy zasadne będzie zaproponowanie dziecku grzechotki jajka albo klasycznego marakasa z uchwytem. https://kreatimo.pl/pl/p/Marakas/245 

Oczywiście nadal może korzystać z tych do trzymania dwoma rączkami, po prostu jedna rączka będzie trzymać a druga poruszać ruchomy element w środku. Wtedy dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo- ruchową. https://kreatimo.pl/pl/p/Grzechotka/425

 

Jak podawać grzechotki?

Skoro i tak podajemy naszemu dziecku zabawki, warto to robić w prawidłowy sposób:

 

Podawanie w leżeniu na plecach

Umieść zabawkę na wysokości pępka dziecka i poczekaj aż sięgnie po nie rączkami. Nie wkładaj dziecku zabawki do ręki. Poczekaj, aż samo do niej wyciągnie rączki. Podobnie jak na zdjęciu, niech aktywność będzie po stronie malucha.

 

Podawanie w leżeniu na brzuchu

Umieść zabawkę ok. 2-3-5 cm od dłoni dziecka to zależy od tego czy ma już umiejętność wyciągania ciała i sięgania, początków pełzania czy nie. Im większe umiejętności ruchowe tym grzechotka dalej od dziecka. Ułóż je w linii środkowej, czyli tak jakbyś narysowała przedłużenie brody malucha po podłodze. Możesz urozmaicić zabawę dając wybór maluchowi z dwóch przedmiotów wtedy postępuj podobnie.

 

Co daje zabawa grzechotkami?

  • wspomaga rozwój słuchowy
  • buduje sprawczość dziecka- maluch może sam wywołać dźwięki
  • buduje symetrię podczas trzymania oburącz
  • wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową
  • służy jako gryzak (wkładanie marakasa do buzi to ten sam ruch potrzebny później do wkładania jedzenia podczas rozszerzania diety)
  • wspomaga rozwój ruchowy (dążenie do sięgnięcia zabawki)
  • doskonali umiejętność korzystania z obu rączek i ich współpracy

 

Zgłoś się do fizjoterapeuty lub rehabilitanta jeśli:

  • dziecko ma 4-5 miesięcy i nie próbuje wyciągać rączek do przedmiotów
  • wyciąga zawsze tylko jedną określoną rękę a druga jest nieaktywna
  • jeśli maluch ma 4-5 miesięcy i nadal podczas zabaw i aktywności przeważają zaciśnięte piąstki
  • jeśli maluch nie widzi grzechotki w środkowym polu widzenia ,ale zauważa ją dopiero patrząc z boku
  • jeśli maluch w ogóle nie wkłada przedmiotów, rączek do buzi.

 

PS: Jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę :)

 postaw Kawę KreatiMo

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl