Producenci
Co powiesz na 10% zniżki?
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz od nas specjalny kod rabatowy!
Submit
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Szczegóły znajdziesz w naszej informacji prawnej.

Kiedy mężczyzna staje się tatą vol. 1 0
Kiedy mężczyzna staje się tatą vol. 1

Kiedy mężczyzna staje się tatą?

Nam, kobietom jest zdecydowanie łatwiej przyzwyczaić się do myśli, że zostaniemy rodzicami. Proces stawania się mamą, zaczyna się w naszej głowie, gdy to wszystko jest jeszcze takie nierealne.

Super, jeśli ojciec jest zaangażowany i uczestniczy w badaniach USG, bo to ogromny plus. Tata ma szansę doświadczenia realności swojego dziecka. Nieprzekonanych ojców warto zachęcić, ale nie namawiać na siłę, bo niektórzy tatusiowie przeżywają konflikt wewnętrzny i to może wpłynąć na nich bardzo negatywnie. Mogą uciekać w pracę, być może będą uciekać w alkohol, mogą nawet odejść od kobiety. To może być bardzo trudne przeżycie dla nich, gdy nie radzą sobie z presją, która na nich ciąży.

Przekażmy partnerowi, że doceniamy jego starania, że dzięki temu czujemy się bezpiecznie, ale podkreślmy, że najważniejsze jest to, że jesteśmy razem. Rozmawiajmy o tym!

Bądźmy otwarte na to, co czują tatusiowie. Oni mogą mieć mnóstwo obaw, czy sobie poradzą… Kobiety w większości mają łatwiej, bo jednak od małego są w pewien sposób przygotowywane do roli mamy (oczywiście nie wszystkie!), oni są natomiast pomijani. Rzadko przyszły tata jest pytany o to jak on się czuje, cała uwaga skupiona jest na przyszłą mamę, na jej brzuch, emocje, a ojcowie są pomijani.

Co ciekawe, w okolicy trzeciego trymestru ciąży, u ojców (choć u mam także) następuje zbliżenie / oddalenie z własnym rodzicem. Przyszli ojcowie zaczynają bardzo mocno porównywać, przypominać sobie pewne rzeczy. Zastanawiają się jakimi oni będą ojcami.

W trzecim trymestrze zaczynamy wyczekiwać rozwiązania. Pojawiają się konflikty wewnętrzne, zwątpienie, a nawet żal, czy wdzięczność do własnych rodziców. Dziecko nadal jest w naszych wyobrażeniach i w sferze naszej fantazji, bo nadal go nie znamy.

Poród rodzinny- to genialna sprawa. Wtedy wspólnie przechodzimy przemianę. To jest pewien rytuał przejścia i fajnie przeżyć to razem, a dla relacji partnerskiej jest to bardzo dobre. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy mężczyźni powinni być przy porodach. Są osoby wrażliwe na ból, krew, panikujące. Ustalcie wspólnie czy tata będzie obecny przy porodzie.

Zatem kiedy tata staje się tatą?

To tak subtelny proces, jak w przypadku mamy. Myślę, że u każdego mężczyzny ten moment przychodzi na różnym etapie. To trwa, to nie tylko etykietka- tata. To bardzo dynamiczny proces, który ewoluuje razem z dzieckiem. Definicja taty zmienia się z czasem. Warto podążać za dzieckiem i weryfikować co to znaczy być tatą.

 

Do odsłuchania całości, zapraszam Cię na mój kanał na YouTube.

 

PS: Jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę :)

postaw kawę

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl