
Rozwojowe prezenty na roczek vs. DIY. Stymulacja wszystkich obszarów
Poniżej przedstawiam Wam moje propozycje prezentów, wraz z krótkim uzasadnieniem 😊 Kliknij w zdjęcie, a przeniesiesz się na stronę Allegro. Miłego czytania!
Praca mięśni rączek i koordynacja wzrokowo ruchowa:
Ten sorter z firmy Fat Brain Toys nie polega na dokładaniu kształtów do otworów, lecz na uwolnieniu elementów i ich ponownym wkładaniu. Utrudnieniem jest tu gumka, którą trzeba przesuwać i rozciągać. W tym przypadku współpraca dwóch rączek jest konieczna.
- Domowym sposobem na taką zabawę jest wzięcie plastikowego pojemnika, lub foremki na ciasto, włożenie do niego przedmiotów i zabezpieczenie ich gumkami recepturkami. Pamiętajcie, by gumek było dużo i by przechodziły w różne strony.
Stymulacja słuchu:
Pianinko Hape z delikatnym dźwiękiem. Do wydobywania dźwięków przez dotyk, do słuchania muzyki ale także do grania (to już o wiele później, bo do zestawu dołączone są karty z opisem jakich kolorów klawiszy dotykać) Jula ma 6 lat i właśnie korzysta z tej opcji. Pianinko choć infantylne, zajmuje ją na długie minuty.
- Domowym sposobem na stymulację dźwiękową jest oczywiście orkiestra kuchenna. Miski, garnki (chodzi o różną powierzchnię) i drewniana łyżka. No i oczywiście stopery do uszu dla dorosłego😊
Nawlekanie, wkładanie, oglądanie:
Niezastąpiona i cudownie kolorowa wieża z Fat Brain Toys. Co tu dużo pisać, dziecko musi natrafić na drążek i umieścić w nim kółko, a później obserwować jak spada.
- Domowa wersja: stojak od ręcznika papierowego i np. pocięte elementy z rolki po papierze toaletowym, albo szerokie, plastikowe bransoletki.
Kredki świecowe firmy Coloresca, mają dobry kształt do chwytu dla roczniaka, są bezpieczne i zostawiają ślad przy małym nacisku. Na początek chodzi o frajdę z pozostawianie śladu na kartce. Zacznijcie od rysowania w pionie (kartka powieszona na ścianie) i od dużych powierzchni.
- Domowa wersja: duża kreda i rysowanie po chodniku lub ścianie.
Zwierzaki w każdej postaci, dźwięki i rozwój poznawczy:
Puzzle drewniane z firmy Melissa and Doug.
- Domowa wersja: polecam Wam też książeczki, jako tańszą wersję
Rozwój mowy:
Zeszyty ćwiczeń do rozwoju mowy. Sprawdzone na różnych polach. Świetnie się sprawdzają!
- Tutaj zamiennika brak, trzeba je po prostu mieć, a sami zobaczycie dlaczego warto. Podczas prezentacji stosujcie się do wskazówek Kariny- są one zawarte w każdym zeszycie.
Do układania do rozwalania:
To musi mieć każde dziecko! Klocki tekturowe z firmy Djeco, służą do wkładania jednego elementu w drugi i do układania do góry i oczywiście rozwalania. Dodatkowo kolorowe obrazki dają okazję do pokazywania i rozmów.
Linki, których użyłam w tym artykule są afiliacyjne.
PS: A jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę :)
Agata Martyniak-Dziaduszewska
Super