Producenci
Co powiesz na 10% zniżki?
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz od nas specjalny kod rabatowy!
Submit
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Szczegóły znajdziesz w naszej informacji prawnej.

Czworakowanie- co właściwie daje? 0
Co daje czworakowanie- okiem terapeuty wczesnego wspomagania rozwoju

Czworakowanie- co właściwie daje?

Dzisiaj dowiesz się, co ja, terapeutka wczesnego wspomagania rozwoju myślę o czworakowaniu, potocznie zwanym raczkowaniem. Czy jest w ogóle potrzebne i co właściwie daje czworakowanie?

Zmiana perspektywy

U dziecka czworakującego nagle mienia się perspektywa. Z leżenia na brzuchu, dziecko przyjmuje pozycję wyższą, co zmienia jego możliwości percepcyjne. Następuje aktywizowanie obu półkul mózgu przez jednoczesne działanie prawej i lewej półkuli. Dzięki temu wzmacniają się połączenia nerwowe przebiegające przez spoidło wielkie, czyli pośrednika między dwoma półkulami. Im więcej dwustronnych doświadczeń, tym, połączenia nerwowe są „mocniejsze”, a to wspomaga inne umiejętności wymagające tych samych funkcji. Jak na przykład pisanie, rysowanie, czy czytanie.

Śledzenie przedmiotów w ruchu

Dziecko przekracza linię środkową ciała (lewa strona- ręka, noga, oko). Potrafi wykonywać czynności po prawej stronie i na odwrót. Wzmacniają się mięśnie gałek ocznych, Maluch ćwiczy widzenie bliży i dali, a także śledzi przedmioty w ruchu (potrzeba umiejętności chociażby podczas przepisywania z tablicy: tablica daleko, oczy muszą te informacje przenieść na kartkę, która jest blisko).

Wzmacnianie słyszenia obuusznego- podążanie za źródłem dźwięku przy jednoczesnym ruchu i lokalizacja tego dźwięku- doskonalenie koordynacji słuchowo- ruchowej. Planowanie ruchu- praksja- podążanie za przedmiotem, określenie kierunku, tempa, utrzymanie równowagi.

Podąża za przedmiotem, który słyszy i widzi

Następuje również rozwój umiejętności poznawczych/ intelektualnych- czworakujące dziecko swobodnie może eksplorować otoczenie. Wzmacniają się również mięśnie posturalne- niezwykle potrzebne do aktywnego siedzenia, przemieszczania się i innych funkcji ruchowych.

Nie zapomnijmy o wzmacnianiu symetrii ciała. Dziecko doskonali koordynację wzrokowo- słuchowo- ruchową (podąża za przedmiotem, który słyszy i widzi). Następuje także doskonalenie innych funkcji potrzebnych podczas nauki szkolnej i dalszego rozwoju (czytanie, pisanie, granie w piłkę, wchodzenie po schodach, płynność ruchów)

 

Jak widać ruch naprzemienny, który odbywa się podczas czworakowania, aktywizuje obie półkule mózgu w taki sposób, aby dostarczyć wystarczającej ilości doświadczeń potrzebnych później podczas nauki pisania czy czytania. Mimo, że ten etap nie występuje u każdego dziecka, to zapewnia prawidłowe przygotowanie do nauki szkolnej, dlatego nie należy go lekceważyć. 

 

Kliknij, aby zobaczyć zabawki wspomagające czworakowanie

 

PS: Jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę 😊

 Postaw kawę KreatiMo

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl