Producenci
Co powiesz na 10% zniżki?
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz od nas specjalny kod rabatowy!
Submit
Możesz zrezygnować w każdej chwili. Szczegóły znajdziesz w naszej informacji prawnej.

Rozszerzanie diety metodą BLW – moda czy wspieranie rozwoju? 0
Rozszerzanie diety metodą BLW – moda czy wspieranie rozwoju?

Rozszerzanie diety metodą BLW

Co to w ogóle jest BLW? Z polskiego tłumaczenia Bobas Lubi Wybór, czyli rozszerzanie diety poprzez pominięcie etapu podawania papek i przejście do podawania od razu produktów w konsystencji stałej.

Pamiętajmy jednak, że nie każda metoda jest odpowiednia dla każdego dziecka.

WHO zaleca rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia, czyli podawanie innych produktów niż mleko matki lub modyfikowane, natomiast to kiedy podamy dziecku pierwsze produkty, zależy od nas.

Dlaczego w okolicy 6 miesiąca?

Chodzi o postawę ciała dziecka, im dziecko jest starsze, tym jego postawa jest mocniejsza, mięśnie brzucha i grzbietu są wzmocnione, układ pokarmowy na tyle rozwinięty, że Maluch jest w stanie strawić podawane mu posiłki.

Jak rozpoznać czy dziecko jest już gotowe?

Sprawdźmy, czy dziecko przyjmuje już pozycję stabilną, półsiedzącą lub siedzącą z podparciem, by w bezpieczny sposób mogło spożywać posiłki. Koordynacja wzrokowo- ruchowa jest tutaj również bardzo istotna, czyli wkładanie pokarmu ręką do buzi. Ważne, by ten aspekt był już rozwinięty w momencie rozszerzania diety, zwróćmy na to uwagę.

Od czego zacząć?

Zalecałabym na początek przypomnieć sobie kurs pierwszej pomocy przy zadławieniach lub zakrztuszeniach u dzieci. Nie chcę Was straszyć, że metoda BLW jest taka niebezpieczna, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Dziecko o prawidłowym rozwoju neurologicznym poradzi sobie w takiej sytuacji, ale przezorny zawsze ubezpieczony.

Wspomnę także, iż BLW nie jest metodą służącą do tego by dziecko się najadało, ono powinno poznawać smaki, konsystencję i zwyczaje panujące podczas posiłku. O tym, czy dziecko się najadło, nie świadczy pusty talerz lecz pełny brzuch. Warto przypomnieć, iż wraz z wprowadzaniem posiłków, proponujemy dziecku do picia wodę, najlepiej w kubku otwartym, ja polecam Reflo Cups, który możecie zakupić u mnie w sklepie. Dobrym pomysłem będą również pierwsze sztućce, np. takie.

Skupmy się teraz na plusach metody BLW

  • Rozwój społeczny- czyli obserwacja i naśladowanie rodzica. Poczucie samodzielności i autonomii, dziecko samo decyduje co i ile chce zjeść, poznaje co to jest sytość.
  • Rozwój poznawczy- koordynacja oko – ręka, rozwój manualny, motoryka mała, duża, rozwój percepcji wzrokowej
  • Rozwój sensoryczny- dziecko stymuluje się polisensorycznie wymazane całe jedzeniem 😊 Dziecko podczas spożywania posiłków samodzielnie jest czynne

Warto wspomnieć, że rozszerzanie diety metodą BLW jest ważne również dla rozwoju logopedycznego, Maluch ćwiczy mięśnie policzków, języka, czy także podniebienia. A łączenie BLW z łyżeczką jest również wskazane, ponieważ umiejętność ściągania pokarmu z łyżeczki także jest potrzebna. Zachęcam Was także do przeczytania książki pt. "Rozszerzanie Diety Niemowląt" z najnowszymi wytycznymi.

Pamiętajcie, że my jako dorośli mamy pewne przyzwyczajenia i nie wyobrażamy sobie zjeść marchewki czy buraka bez soli, ale dziecko ma więcej kubków smakowych i inaczej odczuwa smak.

Zapraszam Cię również do przeczytania mojego gościnnego artykułu na temat rozszerzania diety u https://gibobobasy.pl/.

 

Po więcej informacji zapraszam Cię na mojego YouTube’a.

 

 
PS: Jeśli chciałbyś odwdzięczyć się za wiedzę, którą przekazuję, możesz postawić mi kawę :)
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl